Digital Marketing
Markalardan İlham Alan Mağazalar ve Stantlar

Eslam Mohamed, ikonik markalardan ve ürünlerden ilham alarak 3 boyutlu mini mağaza modellemeleri yapıyor.

DEVAMI
Digital Marketing
Lacoste Nasıl Kuruldu?

Lacoste dünyanın başarılı markalarından biridir. Polo tişört denince ilk akla gelen markalardan biridir. Kendine özgü tarzı ile ikonik bir marka haline gelmiştir. Kurucusu eski bir tenisçi olan Renee Lacoste’tur.

DEVAMI
Digital Marketing
Starbucks NFT işine gireceğini resmi olarak doğruladı

Starbucks CEO’su Howard Schultz, başkan yardımcısı ve pazarlamadan sorumlu başkan yardımcısı Brady Brewer ile birlikte, 2022’nin ikinci çeyreğine ilişkin kazanç sunumunda yatırımcılara geleceğe yönelik dikkate değer bilgiler verdi. Schultz, kahve şirketinin Web 3 alanı içinde gelişmekte olduğunu gördüğü mülkiyet ve topluluk temelli üyelik modelleri gibi yeni konseptler ekleyeceğini açıkladı. Bunların temelinde Starbucks NFT projesi bulunuyor.

DEVAMI
Digital Marketing
Koç Holding’in logosunu tasarlayan usta tasarımcı: Ivan Chermayeff

Koç Holding ve Koç Topluluğu bünyesindeki birçok şirketin logosunu tasarlayan, Türkiye’yi kurumsal anlamda dünya literatürüne taşıyan Ivan Chermayeff 2 Aralık 2017’de hayata veda etti. Chermayeff geride uluslararası bir ün ve birbirinden değerli çalışmalar bıraktı.

DEVAMI
Digital Marketing
NFT nedir ve nasıl yapılır?

Son zamanlarda oldukça sık karşılaşılan NFT, en merak edilen konular arasındadır. Kripto para konusuyla ilgilenen pek çok kullanıcı aynı zamanda NFT terimiyle de karşılaşıyor. Genel olarak değiştirilemez token olarak sunulan NFT, diğer kripto paraların aksine takas edilmiyor.

DEVAMI
Digital Marketing
Word of mouth marketing Nedir?

İngilizcede kısaca WOMM olarak ifade edilen ağızdan ağıza pazarlama, tüketicilerin diğer insanlarla firma ya da ürün hakkındaki bilgileri yazılı ya da sözlü olarak paylaştığı ve yaydığı bir pazarlama stratejisi şeklidir.

DEVAMI
Digital Marketing
Türk Hava Yolları logosunun hikayesi

Türk Hava Yolları'nın logosunun anlamı ne? Türk Hava Yolları logosu ne zaman doğmuştur?

DEVAMI
Digital Marketing
Frequency Cap Nedir?

Türkçe adıyla Gösterim Sıklığı, temel anlamda bir reklamın bir internet kullanıcısına ne kadar sıklıkta gösterileceğini ifade eder. Tabii ki bu terim de bu temel anlamdan çok daha fazlasını ifade ediyor.

DEVAMI
Digital Marketing
GRP NEDİR?

Televizyon kanallarındaki bir reklamın belirli bir süre içerisindeki brüt izlenme oranı, elde edilen reytinglerin toplamı, yayınlanan her reklamın aldığı reytinglerin toplamıdır.

DEVAMI
Digital Marketing
ZİRAAT BANKASI LOGOSUNU KİM TASARLADI?

Ayhan Akalp, Türk afiş ve grafik sanatçısı (istanbul 1929). İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi afiş bölümünü bitirdi (1952). Profesör Kenan Temizan’ın öğrencisi oldu. Öğrencilik yıllarından başlayarak serbest Grafiker olarak çalıştı. Katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüller aldı. Belli başlı yapıtları: Ziraat bankası amblemi, Zirai donatım kurumu amblemi, İstanbul’da Harbiye Orduevi’nde dekoratif panolar.

DEVAMI
Digital Marketing
Landing Page Nedir?

Türkçe'de Varış Sayfası olarak isimlendirilen bu sayfalar, belli bir ürünü, reklam kampanyasını, belli bir hizmet ya da konuyu barındıran ve internet sitesi üzerinde kullanıcıların ulaştıkları sayfalardır.

DEVAMI
Digital Marketing
CPI NEDİR?

İzlenim Başı Maliyet anlamına gelir. İnternet reklamcılığında ve pazarlamada sıkça kullanılan bu yöntem doğrudan web sayfası trafiği ile ilgilidir. İnteraktif bir kampanyanın ne kadar başarılı olduğunu ve maliyetini ortaya çıkarabilmek için kullanılan etkin bir tekniktir.

DEVAMI
Digital Marketing
PPS NEDİR?

Satış başına ödeme veya PPS, yayıncının veya web sitesi sahibinin, doğrudan bir reklam tarafından oluşturulan satışların sayısına göre ödendiği bir çevrimiçi reklam fiyatlandırma sistemidir.

DEVAMI
Digital Marketing
Eski reklamlar

Nerede o eski reklamlar?

DEVAMI
Digital Marketing
Account Executive Nedir?

Hesap yöneticisi veya hesap yöneticiliği; herhangi bir şirket, reklam ajansı, vs. ile bir müşteri arasında yapılacak pazarlamadan ve/veya satıştan sorumlu olan bir meslektir.

DEVAMI
Digital Marketing
Account Conflict

Doğrudan rekabet eden iki ürüne aynı reklam ajansı tarafından hizmet verilmesi durumu; Müşteri Çatışması.

DEVAMI
Digital Marketing
Grafik tasarımın yalın ismi: Bülent Erkmen

Kağıt yüzeyini bir mekan gibi tasvir eden grafik sanatçı Bülent Erkmen; sade ve özgün tarzıyla, İstanbul’un ve birçok metropol şehrinin ikonik tasarımlarına imza atıyor. Sanatçı, kendine has tasarım dilini, farklı sorunlara özgün cevaplar üreterek yineliyor.

DEVAMI
Digital Marketing
“Bir ülke sahip olduğu markalar kadar zengindir.”

1971 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi’nden mezun oldu. 1975 yılında reklamcılığa adım attı. Kariyerine Manajans’ta metin yazarlığı yaparak başladı. Ardından metin yazarlığı ve müşteri direktörlüğü görevlerini birlikte yürüttü. Kariyer yolculuğuna müşteri direktörü olarak devam etti. 1980 yılında Manajans’ın ilk genel müdürü olarak tarihe geçti.

DEVAMI
Digital Marketing
CPM NEDİR?

“Cost per mille” Dilimize ise İngilizceden çevrilmiştir. Türkçe anlamı da “Bin başına maliyet” demektir. Kelime pazarlama sektöründe kullanılmaktadır.

DEVAMI
Digital Marketing
"Reklam planının ilk kararı ürün veya hizmetin nereye ve nasıl yerleştirileceğidir."

1939 yılında Giresun’da doğdu. Kabataş Erkek Lisesi’nden mezun olduktan sonra iki yıl Ankara Hukuk Fakültesi’nde, ardından New York Üniversitesi’nde “Retail Merchandising and Marketing” adlı bölümde eğitim gördü. Gima ve Shell şirketlerinde çalıştı.

DEVAMI
Digital Marketing
SERP NEDİR?

“Search Engine Results Page” kelimelerinin baş harflerinden oluşan SERP kısaltmasıdır. Kullanıcıların, arama motoru üzerinden f irmanızı ya da ürünlerinizi ararken kullandıkları anahtar kelimeleri, arama sonuçlarını, tıklanma oranlarına ait verilerin sunulduğu arama motoru sonuç sayfasına verilen addır.

DEVAMI
Digital Marketing
HTML NEDİR?

HTML NEDİR? “Hyper Text Markup Language” kelimelerinin baş harflerinden oluşan HTML kavramı Türkçe'de “Hiper Metin İşaretleme Dili” anlamına gelen tüm web sayfalarını oluşturmak için kullanılan kodlama dilidir.

DEVAMI
Digital Marketing
“Çalışmaktan zevk duyanlara hayranım. Bence yaptığını sevmeyen, başka iş aramalı.”

1915 yılında doğdu. 1932 yılında, 17 yaşında İlancılık Reklam Ajansı’nda Müşteri Temsilcisi olarak iş hayatına atıldı. İlk müşterileri giyim mağazaları, sinemalar ve doktorlardı.

DEVAMI
Digital Marketing
CTR NEDİR?

CTR NEDİR? “Click Through Rate” kelimelerinin baş harflerinden oluşan CTR kavramı Türkçe'de “Tıklanma oranı” anlamına gelen anahtar kelimelerin ve reklamların ne kadar iyi performans gösterdiğini ölçmek için kullanılan bir online reklamcılık terimidir.

DEVAMI
Digital Marketing
TOS NEDİR?

TOS NEDİR? “Terms of Service” kelimelerinin baş harflerinden oluşan TOS kavramı Türkçe'de “Kullanım şartları” anlamına gelen sosyal ağlar da dahil olmak üzere çevrimiçi hizmet sunan kişi ve kurumların sunduğu hizmetlerin, kullanıcı tarafından onaylandığını / kabul edildiğini gösteren hizmet şartlarıdır.

DEVAMI
Digital Marketing
"Reklamınız sattırmıyorsa yaratıcı değildir."

1959 yılında Sinop’ta doğdu. 1980’da İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Uygulamalı Endüstri Sanatları Grafik Tasarım Bölümü’nden mezun oldu.

DEVAMI
Digital Marketing
CSS NEDİR?

“Cascading Style Sheets” Basamaklı Stil Şablonları ya da Basamaklı Biçim Sayfaları, bilinen kısa adıyla CSS, HTML'e ek olarak metin ve format biçimlendirme alanında fazladan olanaklar sunan bir işaretleme dilidir.

DEVAMI
Digital Marketing
CMS NEDİR?

Content Management System olarak bilinen CMS; web sitesindeki bütün dosya, içerik ve tasarıma ait görsellerin yönetilmesinde tam kontrol sağlayan bir yazılım uygulamasıdır. Web siteleri içeriğini yönetebileceğiniz sistemler yani “içerik yönetim sistemleri”.

DEVAMI
Digital Marketing
UGC NEDİR?

UGC, "Kullanıcının Oluşturduğu İçerik" anlamına gelen User Generated Content'in kısaltmasıdır. Markaların kullanıcılar tarafından metin, görsel veya video içeriklerini sosyal medya, forum, Ekşisözlük veya Wikipedia gibi platformlarda kendi istekleri doğrultusunda ücretsiz olarak yayınlaması anlamına gelmektedir.

DEVAMI
Digital Marketing
SMO NEDİR?

“Social Media Optimization” veya Türkçe karşılığıyla “Sosyal Medya Optimizasyonu” anlamına gelmektedir. Bu kavram, sosyal medya kanalları üzerinde paylaşılan içerikler oluşturmak, marka bilinirliğini arttırmak ve sosyal kanallar yardımıyla internet sitelerine yönlendirme trafiği sağlama yöntemi bütünleri içermektedir.

DEVAMI
Digital Marketing
“İyi ki ben bir yaratıcı değil; reklamcı ve satışçıyım.”

Serdar Erener, 1960 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Serdar Erener başarılı bir Türk reklamcı müzisyen ve şarkıcı Sertab Erener'in de ağabeyidir. 12 Dev Adam reklam kampanyası olmak üzere pek çok reklam kampanyasının altında onun imzası vardır. Reklamcılık alanında en yaratıcı kampanyaların ödüllendirildiği Kristal Elma törenlerinde de birçok kez onurlandırılmıştır. Serdar Erener, 1995 yılından beri yönetmekte olduğu Y&R/Reklamevi'nden 31 Aralık 2003 tarihinde ayrıldı ve Alameti Farika isimli ajansın başına geçti.Sektörün başarılı kreatif reklam ajanslarından Alametifarika’nın başındaki isim, ödüllü bir reklamcı Serdar Erener… Türkiye Milli Basketbol Takımı için “12 dev adam”, Turkcell için “Özgür kız”, Garanti Bankası için “Sucu çocuk”, Arçelik için “Çelik” gibi kampanyaların altında imzası bulunan Erener’in reklamlarında mizahi dil dikkat çekiyor.

DEVAMI
Digital Marketing
MMS NEDİR?

“Multimedia Messaging Service” Multimedya Mesajlaşma Hizmeti anlamına gelen mesajları, sınırsız metinle birlikte fotoğraf, resim slayt gösterisi, video ya da ses dosyası içerebilir. Grup mesajını kullanarak yalnızca metin ya da metin ve medya içeren bir MMS mesajını birden fazla kişiye gönderebilirsiniz.

DEVAMI
Digital Marketing
UHD NEDİR?

“Ultra High Definition” , 3840 x 2160 piksel ve üzeri çözünürlüğe verilen addır. Bir UHD monitör, bir Full-HD monitörün dört katı çözünürlük sağlar.

DEVAMI
Digital Marketing
FTP NEDİR?

“File Transfer Protocol” olan FTP, dilimizde Dosya Transfer Protokolü olarak biliniyor. İnternete bağlı iki bilgisayar arasında dosya transferini sağlayan bir protokoldür. Yani web sitenize aktarmak istediğiniz dosyaları sunuculara FTP üzerinden aktarılabilir.

DEVAMI
Digital Marketing
SMS NEDİR?

“Short Message Service” Kısa Mesaj Servisi anlamına gelen SMS, cep telefonlarına gönderilen en fazla 160 karakter uzunluğunda metin mesajları olarak tanımlanır. Günümüzde kullanılan en yaygın metin mesajlaşma biçimidir. SMS mesajı yalnızca metinden oluşur.

DEVAMI
Digital Marketing
Jeffi Medina

1950 yılında İstanbul’da doğan Jeffi Medina, Alman Lisesi’ni bitirdikten sonra Strasbourg Üniversitesi’nde ekonomi eğitimi almak için Fransa’ya gitti ve eğitimini İstanbul Üniversitesi’nde tamamladı. Jeffi Medina, kariyerine 1974 yılında televizyon prodüktörü olarak başladı. 1978’de Manavizyon’un genel müdürlüğüne yükseldi. 1987’de Manajans Thompson’ın genel müdürlüğüne getirilen Medina, 1993 yılında bu görevinden ayrılarak Yavuz Turgul’la birlikte Medina Turgul reklam ajansını kurdu. Ajans, 1995 yılında DDB ile ortaklık kurarak Medina Turgul DDB adını aldı. 2004-2007 yılları arasında Reklamcılar Derneği’ne başkanlık eden Jeffi Medina, halen ajansın yönetim kurulu başkanı olarak görevini sürdürüyor.

DEVAMI
Digital Marketing
Instagram hikâyelerimi kimse görmüyor

Instagram'da yapılan yeni güncellemeler sonrasında kullanıcılar, Instagram hikâyeleri bölümünde "bakanlar" kısmında sorun yaşadıklarını bildirdi.

DEVAMI
Digital Marketing
WWW NEDİR?

“World Wide Web” internet ortamında bilgi sunumu, aktarımı ve paylaşımını sağlayan servistir. Türkçe karşılığı ise 'dünya çapında ağ servisi' olarak ifade edilebilir.

DEVAMI
Digital Marketing
ICO NEDİR?

“Initial Coin Offering” kısaltmasıdır. Terimi en basit anlamıyla bir kripto paranın ilk kez halka ihraç edilmesidir. ICO'lar blockchain tabanlı projelere fon toplama adına yapılan çok önemli bir etkinliktir. Böylelikle çok sayıda yeni token ve proje hayata geçer.

DEVAMI
Digital Marketing
Türkiye’de çağdaş reklamcılığın öncüsü ELİ ACIMAN

Eli Acıman, orta halli bir ailenin çocuğu olarak 1919’da İstanbul’da doğdu. Öğrenim hayatını yarıda bırakarak gazetecilik eğitimi almak üzere İngiltere’ye giden Eli, 25 yaşında yurda dönüşünde baba mesleği olan iplikçilik yerine ağabeyinin kendisine Mahmutpaşa’da bulduğu bir işe girdi. Mağaza komşusu olan Vitali Hakko ile tanışınca reklamcılığa yönelip, Hakko’nun ürettiği şapkaların tanıtımını yapmaya soyundu. ‘Şen Şapka’ kampanyası reklamcılık alanında ilk deneyimi ve başarısıdır.

DEVAMI
Digital Marketing
GIF NEDİR ?

“Grafik Değiştirme Biçimi” anlamına gelen Graphics Interchange Format'ın kısaltmasıdır. Bir sayısal resim saklama biçimi olan GIF, kayıpsız sıkıştırma kullanıyor ve 8-bit renge (yani 256 renge) kadar destek veriyor

DEVAMI
Digital Marketing
PDF NEDİR?

İngilizce olan bu ifadenin açılımı "Portable Document Format"dır. Türkçe karşılığı ise taşınabilen belge biçimleri olarak ifade edilmektedir. PDF türü belgeler tüm platformlar arasında taşınabilen, aktarılabilen, yazdırılabilen sayısal bir dosya biçimi şeklinde ki belgelerdir.

DEVAMI
Digital Marketing
İllüstrasyon sanatının Türkiye’deki ilk uygulayıcısı...

Türk afiş sanatı ve reklamcılığının en önemli temsilcisi İhap Hulusi Görey, reklamcılığın ilk büyük isimlerinden. 56 sene boyunca grafik ve afiş sanatı üzerinde uğraş veren Görey, dönemin en önemli reklamcıları arasında gösteriliyor.

DEVAMI
Digital Marketing
KPI NEDİR ?

“Key Performance Indicator” (Anahtar Performans Göstergesi) raporu belirlenen hedeflere göre işletmenin içinde bulunduğu değeri gösteren bir terimdir, yani KPI raporu sayesinde işletmenin performans ve durum bilgilerini ölçemizde yardımcı olacağını belirtmek mümkün.

DEVAMI
Digital Marketing
RTB NEDİR?

RTB NEDİR? “Real Time Bidding” gerçek zamanlı teklif verme metodu ile her bir reklam gösterimini milisaniyeler içinde için satın almak için kullanılır. Kullanıcının bir siteyi açmasıyla birlikte, talep ve arz arka planda inanılmaz bir hızda buluşur ve site açıldığında reklam kullanıcının karşısına çıkmış olur.

DEVAMI
Digital Marketing
Pazarlama ve Reklamda Ön Plana Çıkan İsim Leo Burnett

Leo Burnett, 20. yüzyıla damgasını vuran isimleri derleyen Time'da 100 isim arasında yer alır. Reklamcılığın gelişmesinde çok önemli katkıları olmuştur.

DEVAMI
Digital Marketing
PPC NEDİR?

PPC NEDİR? “ Pay Per Click ” tıklama başına ödeme anlamına gelen internet reklamcılığında kullanılan bir fiyat birimidir. Bir internet reklamında tıkladığında reklam veren tarafından ödenen miktarı yansıtmaktadır. Sabit bir değeri yoktur.

DEVAMI
Digital Marketing
Reklamcılığın dahi ismi: William Bernbach

William Bill Bernbach, 13 Ağustos 1911-2 Ekim 1982 tarihleri arasında yaşamış, reklamcılığa yeni bir soluk getirmiş bir isimdir.

DEVAMI
Digital Marketing
C2C NEDİR?

C2C NEDİR? “Consumer to Consumer”, tüketiciden tüketiciye anlamına gelen bir e-ticaret modelidir. C2C'de tüketiciler online bir platform veya web sitesinde bir araya gelerek, ürünlerini ve hizmetlerini kendi belirledikleri fiyatla sergiler ve tüketiciler online olarak satın alırlar. Sahibinden ve Letgo bu modelin iyi örneklerindendir.

DEVAMI
Digital Marketing
David Ogilvy

David Ogilvy; 1911-1999 yılları arasında yaşamış, Ogilvy&Mather reklam ajansının kurucusu efsane İskoçyalı reklamcıdır. Dove'u bugün dünyanın en çok tanınan ve satın alınan sabunu yapan kişi olarak bilinir.

DEVAMI
Digital Marketing
ADS NEDİR?

ADS NEDİR? “Advertisement” (Reklam) kelimesinin çoğul kısaltması. ADS: Reklamlar anlamında kullanılıyor. “GOOGLE ADS” internet tabanlı reklam servislerinden biri, buna iyi bir örnek.

DEVAMI
Digital Marketing
AFK NEDİR?

AFK açılımı "Away From Keyboard" kelimelerinin kısaltmasıdır. Away From Keyboard cümlesinin Türkçe karşılığı; klavye başında değil anlamına gelir. Aslında bu terim İngilizce bir kısaltma olarak oyunlarda kullanılmaya başlanmıştır.

DEVAMI
Digital Marketing
SMM Nedir?

“Social Media Marketing” kelimelerinden oluşan kısaltma. Sosyal medya platformlarını aktif ve etkin kullanarak yapılan bir pazarlama yöntemi.

DEVAMI
Digital Marketing
ROI Nedir?

ROI Nedir? “Return on investment” kelimelerinden oluşan kısaltma. Siz isterseniz “Yatırım Getiri Oranı” diyebilirsiniz. Yaptığınız her yüz birim reklam harcamasının, size ne kadarının geri ddöndüğünü gösterir. Örneğin, internette 100 TL reklam yap...

DEVAMI
Digital Marketing
CPC Nedir?

CPC Nedir? “Cost Per Click” türkçesi “Tıklama Başı Maliyet” Google ADS gibi İnternet reklam platformlarında kullanılan bir maliyetlendirme yöntemi. Kısaca; reklamınız tıklandığı kadar para ödersiniz. Ne kadar ekmek o kadar köfte :) ...

DEVAMI
Digital Marketing
PNG Nedir?

PNG Nedir? PNG formatı “ping veya P-N-G” şeklinde telaffuz ediliyor. Görsellerde sıkıştırma yapmadığı için daha yüksek boyutlu ve kaliteli görseller elde edebiliyorsunuz. Web’de kullandığınız önemli görsellerde kullanabilirsiniz. Logo gibi öze...

DEVAMI
Digital Marketing
SEM Nedir?

SEM Nedir? “Arama Motoru Pazarlaması” anlamına gelir. SEO’nun bir üst başlığıdır. Basitçe Google, Yandex gibi, arama motorlarını hedefleyerek, internet üzerinden pazarlama yapmanızı sağlayacak stratejiler ve taktikler bütünüdür diyebiliriz. İngili...

DEVAMI
Digital Marketing
SEO Nedir?

Arama motorlarını daha iyi kullanarak, web sitenizi ve sizi amacınıza yaklaştırmayı hedefleyen bir dijital pazarlama yöntemidir. İngilizce “Search Engine Optimization” kelimelerinin bir araya gelmesiyle oluşan bir kısaltmadır. Türkçesi “Arama Motoru Optimizasyonu” AMO olarak çevrilebilir.

DEVAMI