Meta platformunda kullanıcıları hedef alan siber ajanlık yasaklandı!

  20 Aralık 2021Meta platformunda kullanıcıları hedef alan siber ajanlık yasaklandı!

En çok kullanılan sosyal medya platformlarının başlarında gelen Instagram, WhatsApp ve Facebook'un sahibi Meta, kullanıcılarına karşı tehdit oluşturan yedi izleme şirketinin faaliyetlerini engellediğini açıkladı. Tehdit oluşturan faaliyetlerde bulunan bu yedi şirketle ilgili raporda Meta, 50 bin civarında kullanıcının "kötü niyetli eylem" uyarısı alabileceğini söyledi.

İzleme şirketlerinin faaliyetleri neler?

İzleme şirketlerinin faaliyetlerinin arasında; karşılıklı takipleşmek, bu uygulamalar aracılığıyla arkadaş olmak ve hacklemek gibi aktiviteler yer alıyor. Bu aktiviteler üzerinden şirketler kullanıcıların özel bilgilerini toplamakla suçlandı. Meta'nın açıkladığı verilere göre hedef alınan 1500 hesabın özellikle insan hakları aktivistleri ve gazetecilerden oluştuğu belirtildi.

Kişisel verilerin toplanması ne demek?

Kişisel verilerin toplanması ve işlenmesi, bu kişilerin haberleri olmadığı durumlarda birçok ülkede ciddi suç ifade eder. Bu verilere sahip olan şirketler, özellikle e-ticaret alanında ya da kötü amaçlı eylemler için bu verileri kullanabilir ya da farklı kişilere/şirketlere satabilir. Mahremiyeti ve kişisel alanı ihlal eden bu uygulamaların önüne geçmeyi amaçlayan Meta, dünyadaki birçok ülkede yaşayan insanların olası mağduriyetini durdurmak amacıyla önlerine geçti.Etiketler :
#socialmedia, #sosyalmedya, #haber, #instagram, #meta, facebook, whatsapp