ZİRAAT BANKASI LOGOSUNU KİM TASARLADI?

  23 Şubat 2022ZİRAAT BANKASI LOGOSUNU KİM TASARLADI?

Oğuz Turan, Ayhan Akalp yada İlhap Hulusi Görey, internette Ziraat Bankası logo tasarımcısı ile ilgili çok fazla yanlış bilgi bulabilirsiniz. Bir çok sitede logonun tasarımcısı olarak İlhap Hulusi geçer fakat bu yanlış bir bilgidir. Ziraat Bankası 1960’ların başında yeni logo arayışındayken bir yarışma düzenler ve Ayhan Akalp’in günümüzde halen kullanılmakta olan logosu birinciliği elde eder.

Z ve B harflerinin birbiriyle uyumundan ortaya çıkan başak figürünün muhteşem ahengi, binlerce yıldır ziraatçılık, buğday ile simgelenmesini kullanarak hedef kitlesiyle kolay iletişim kurması ve tipografik olarak eksiksiz çözülmüş olması Ziraat Bankası logosunu hızlı bir şekilde ölümsüz eserler arasında yer almasını sağlıyor.

2012 güncellenme projesi sırasında Ziraat Bankası logosundan TC harfleri kaldırdı, fontu değiştirildi, modernleşti ve Ziraat kelimesi kalın yazılarak daha ön plana çıkarılarak günümüzdeki son halini almış oldu.

Ayhan Akalp, Türk afiş ve grafik sanatçısı (istanbul 1929). İstanbul Devlet Güzel Sanatlar Akademisi afiş bölümünü bitirdi (1952). Profesör Kenan Temizan’ın öğrencisi oldu. Öğrencilik yıllarından başlayarak serbest Grafiker olarak çalıştı. Katıldığı yarışmalarda çeşitli ödüller aldı. Belli başlı yapıtları: Ziraat bankası amblemi, Zirai donatım kurumu amblemi, İstanbul’da Harbiye Orduevi’nde dekoratif panolar.

 

HABER KAYNAĞI: DesigngostEtiketler :
#gonet, #haber, #google, #logo, #ziraatlogosu