iOS uygulaması Tumblr tarafından kısıtlandı

  03 Ocak 2022iOS uygulaması Tumblr tarafından kısıtlandı

 

Tumblr'ın "hassas içerik" tanımına girebilecek içeriklerin veya etiketlere ilişkin arama yapıldığında bazı sonuçlarının sınırlandırılması düşünülüyor. İnternet sitesi ise bunlardan birkaçını tamamen engelleyebilecek. TechCrunch'ın yayınladığı Tumblr kullanıcılarının hazırlamış olduğu listede; birçok uzun yasaklı ve sınırlı kelimeler yer alıyor. Önemli bir hamle olduğunu söylemek mümkün. 

 

 

Tumblr, iOS uygulamasını kısıtladı

Yasaklı kelimelerin yer aldığı bu listede "Eugene Levy" ve "Tony the Tiger" adlarının geçtiği bazı kelime grupları yer buluyor. Bu listenin hedeflerinden biri de psikolojik bozukluğu olan insanların, TSSB, depresyon, yeme bozuklukları, anksiyete gibi, tetiklenebileceği gönderileri engellemek. Özellikle homofobik ve transfobik söylemler, toplumsal cinsiyet söylemleri gibi birçok içerik engellenecek.

Engellenmiş olan bir kelimeyi ya da kelime grubunu Tumblr'da arayan kullanıcının karşısına "Bu içerik gizlendi" şeklinde açıklama olan bir ekran çıkacak. Uygulama içinde yazan "açık" olarak işaretlenen bir blog yazısına ulaştıklarında aynı bildirimi ekranda görecekler.

Yeni sınırlamalar sonucunda kullanıcılar "sizin için öğeler" veya "takip eden" bölümlerinin hemen altında çıkan önerilerin daha azını görebilir hâle gelecek. Yetişkinlere uygun içeriklerin Tumblr'dan kaldırılmasının ardından üç yıl sonra bu kararlar alındı. Etiketler :
#gonet, #google, #socialmedia, #sosyalmedya, #tumblr