Instagram reels yanıtlama özelliğini hayata geçirecek

  25 Aralık 2021Instagram reels yanıtlama özelliğini hayata geçirecek

Instagram'a eklenen yeni özellikler Adam Mosseri tarafından dün paylaşılan bir gönderide duyuruldu. Duyuruya göre kişiselleştirilmiş 2021 özeti, reel'a yanıt verme ve herhangi bir siteye profilinizi yerleştirmenizi (embed) sağlayan yenilikler mevcut.  

 

Son zamanlarda birçok yeniliğe ve değişikliğe giden sosyal medya kanalları, bu sıralar Instagram'la ön plana çıkıyor. Instagram yöneticisi Mosseri, bu aralar aktif bir şekilde profilinde özellikleri duyurup insanlarla etkileşime geçiyor. Kişiselleştirilmiş 2021 özeti, bir yıl boyunca paylaştığınız gönderileri seçerek sizin oluşturduğunuz bir özet şeklinde paylaşmanıza imkan tanıyor. Diğer iki özellik de oldukça dikkat çekici.

Profile embed özelliği nedir? 

Özellikle kendilerine ait web sitesi olan içerik üreticileri için oldukça önemli olan bu özellikle Instagram profilinizin küçük bir versiyonunu oluşturup eklemeniz için bir fırsat sunuluyor. Profile embed olarak ifade edilen bu özelliği "profil yerleştirme" şeklinde anlayabiliriz. Öncesinde de web sitelerinde Instagram yerleştirmesi yapmak mümkündü, fakat Twitter gibi portfolyo oluşturacak bir akış şeklinde eklenemiyordu. Yeni özellik ile bu da mümkün olacak.

Görsel reels yanıtları ne işe yarıyor? 

Reels özelliği TikTok ile ön plana çıktı. Hikâye paylaşımını Snapchat'ten, reels özelliğini TikTok'tan alan Instagram yine farklı bir özelliği uygulamaya eklemeyi amaçlıyor. TikTok'ta bir reel'a görsel olarak yanıt vermek mümkün. Aslında bu görsel yanıtlar o videoya etkileşim verirken reaction (tepki) amacı da taşıdığı için daha fazla izlenebiliyor. Böylece etkileşim görsel yanıt üzerinden dönüyor.

Genellikle sorulan soruları yanıtlamak amacıyla reel çeken içerik üreticileri, Instagram'da da bunu sürdürebilecek. Bu sayede Instagram'ın kullanıcıları içeride tutmak için bir adım daha attığını söyleyebiliriz.

Reel'a görsel yanıtlar nasıl oluşturulacak? 

Bu özelliğin kullanımı "yanıtla" düğmesi üzerinden yapılacak. Bir reel'da yanıtlaya basıldığında karşınıza seçenekler sunulacak ve görselle yanıtlama seçeneğini seçerek bunu gerçekleştirebileceksiniz.Etiketler :
#gonet, #haber, #instagram, #socialmedia, #sosyalmedya, reel, reels