2021’de Twitter Türkiye'de en çok kimlerin konuşulduğu açıklandı

  26 Aralık 20212021’de Twitter Türkiye'de en çok kimlerin konuşulduğu açıklandı

Yılın son aylarında tüm yılı özetleyen ve genel bir bakış kazandıran etkinlikler, çoğu sosyal medya kullanıcısının ilgisini çekiyor. 2021 yılını özetleyen sosyal medya kanallarına Twitter da bu yıl dahil oldu. Yeni açılan servislerinden Micro blog, insanların her konuyu konuşup tartışabileceği bir alan olan Twitter'ı yine aynı şekilde koruyup geliştirmeye çalıştı.

 

Türkiye'de Twitter kullanıcıları en çok Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'dan bahsetti. Sonrasında pandemiye dair önlemler her ne kadar görece bir önceki yıla göre azalmış olsa da Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca'nın tweetleri ilgi görmeye ve konuşulmaya devam etti.

Pandemi döneminde okulların kapatılıp açılması süreçleri çok fazla değişkenlik gösterdi. Bir yandan bulaş riskinin artması diğer yandan çocukların eğitimden geri kalması değerlendirilirken bu yıl Eski Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk konuşulan isimler arasındaydı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ise en fazla konuşulanlar içinde yedinci isim olarak yer edindi.

Birçok kimse tarafından heyecanla takip edilen futbol dünyasında da birçok isim konuşuldu. Twitter'ın futbol dünyasında en çok konuştuğu isimler arasında ilk 20'de iki Türk ismi de görmekteyiz. Fatih Terim 17. sırada yer alırken Fenerbahçe'den Mesut Özil 14. sırada yer edindi. Etkileşimin en çok olduğu hesaplar içinde ilk 5'te Fenerbahçe'nin hesabı yer alıyor.

Spor dallarından futbolun 2021 yılında Türkiye'de en çok konuşulan ve bahsedilen konu olduğunu söylemek mümkün. En çok etkileşim alan ilk 20 tweet'in 14'ü futbolla ilgili. Özellikle Mesut Özil'in Fenerbahçe'ye dahil olmasıyla ilgili tweet birinci sırada yer alırken Beşiktaş'ın şampiyonluğunu yazdığı tweet ikinci sırada. Spor kulüpleri tarafından paylaşılan özel günlere ilişkin tweetler de oldukça etkileşim alıyor.

2021 Tokyo Olimpiyatları, Türkiye'nin başarılı sporcularıyla birçok ödül kazandığı ve gururlandığı anları kaydetti. En beğenilen tweetlere bakıldığında milli boksörümüz Buse Naz Çakıroğlu'nun yarı finale çıktığına dair mutluluğunu paylaştığını tweeti görüyoruz. Mete Gazoz'un kazandığı altın madalya ise Türk halkının çok fazla gururlandığı ve birçok tweet atıp büyük ilgi gösterdiği bir gururdu.

Türkiye ne yazık ki 2021 yılında herkesi derinden etkileyen ve üzen orman yangınlarına tanıklık etti. Twitter üzerinden en çok paylaşılan hashtagler arasında #marmarisyaniyor ve #manavgatyaniyor etiketleri ön plana çıkıyor. Yardımlaşma ve destek olma alanları yarattığı için iletişim çoğunlukla Twitter üzerinden sağlandı. 

Twitter'da oldukça konuşulan ve etkileşim alan Kore popu, bu yıl da yerini korudu. Özellikle Türkiye'de genç kesime oldukça hitap eden ve ilgilerini toplayan Güney Koreli popçulardan BTS'nin Türkiye'ye geleceği haberi Twitter'da çok fazla konuşuldu. Konuşulanlar arasında BTS'nin 5. sırada yer aldığı listeyi Koreli pop gruplarından EXO 20. sırada takip ediyor.

Türkiye'de çok fazla izlenen ve konuşulan yarışma programlardan biri olan Survivor, yine 2021 yılında da Twitter'da gündemdeki yerini korudu. Hashtagler arasından en çok kullanılan #Survivor2021, diğerleri arasında ikinci sırada yerini aldı.Etiketler :
#gonet, #haber, #socialmedia, #sosyalmedya, #twitter