Twitter videolar için otomatik alt yazı desteğini dağıtıma çıkardı

  21 Aralık 2021Twitter videolar için otomatik alt yazı desteğini dağıtıma çıkardı.

Sosyal medya kanallarının sadece tek tip kullanıcılar için değil her kullanıcı için işlerlik göstermesi oldukça önemli. İşitme engelli bireylerin videolara ya da sesli sohbetlere etkin bir şekilde katılıp anlaması için birçok sosyal medya kanalı iyileştirmelere gidiyor. Twitter da son zamanlarda bu konuda önemli adımlar atan sosyal medyalar arasında yer alıyor.

Twitter'da son gelişmelerden olan biri de otomatik alt yazı seçeneğinin gelmesi oldu. Birçok kişi için kolaylık sağlayacak bu özellik şu an iOS, Android ve internet sitesi ile ulaşılabilir bir konumda. Twitter'ın amacı bu özelliği sadece İngilizce için değil tüm diller için gerçekleştirmek ve desteklemek. Şu an Türkçe Spaces kanallarında bu özelliğin etkin bir şekilde deneyimlendiğini söylemekse mümkün.

Bu özellikten önce birçok video alt yazılar eklenmiş bir şekilde Twitter'a yüklendi. Twitter bu konuda da hassasiyet göstererek bu videolar için otomatik alt yazı seçeneğini devre dışı bırakarak kullanıcılarına kolaylık sağlıyor.

Alt yazılarda yapılan hataların ya da geliştirilmesi gereken noktaların iyileştirilmesine yönelik bir bildirim gönderme seçeneği ise şu an için etkin olmayacak. Sürekli kendini geliştirmeye ve iyileştirmeye çalışan Twitter'ın The Verge'ye yaptığı açıklamada, yeni şeyler denediklerini ve kullanıcılarının bu yeni özelliklere erişimlerine dair deneyimlerini de dikkate alarak bir yol izlediklerini vurguladılar.

Her ne kadar Twitter kullanıcı deneyimlerini dikkate alıyor olsa da bazı eksiklikler olduğunu geçmiş olaylarda gözlemlemek mümkün. Özellikle 2020 yılında sunulan sesli tweet özelliği ilk çıkarıldığında alt yazı seçeneği yoktu ve Twitter bu konuda aşırı tepki almıştı. Bu gibi tepkileri derleyen, üzerine bir plan çıkaran ve iyileştirmelere giden bir ekibin olmadığı da bu olaylarla gündeme gelmişti.

Bu gibi olaylardan sonra Twitter, özellikle erişebilirlik alanında iki özel ekip kurdu. Bu ekibin yaptığı ilk çalışmalardan biri de alt yazı özelliğini sesli tweet için gerçekleştirmek oldu. Mikro blog adındaki bu servis şu an Spaces adındaki sesli sohbet odalarında anlık olarak otomatik şekilde alt yazı desteğini kullanıcılara ulaştırıyor. 

PlusClouds KubernetesEtiketler :
#gonet, #haber, #instagram, #sosyalmedya, #socialmedia, #twitter