Instagram gençler için çok tehlikeli

  10 Aralık 2021Instagram gençler için çok tehlikeli

13 yaşındaki ergenlerin Instagram aracılığıyla özellikle MDMA ve Xanax gibi psikiyatrik ilaçlara maruz kalması ve satın alması çok kolay hâle geldi.

Instagram'ın kendi bünyesinde yapmış olduğu bir uygulamada, gençlerin yanlış kullanıldığında ölümcül sonuçlara değin ulaşılabilecek psikiyatrik ilaçlara erişimi önlenmeye çalışıldı. Özellikle hashtag'ler üzerinden #mdma ya da farklı bir psikiyatrik ilacı ifade eden kelimeler yasaklandı. Buna karşın bu yasakların kolayca aşılabileceği ilerleyen zamanlarda fark edildi.

Madde pazarlayan kişilere ulaşmanın önünü kesmeye, bu sayede Instagram'ı gençler için daha güvenilir kılmaya çalışan uygulamada; algoritmanın önüne geçmek güç oldu. Her ne kadar #mdma hashtag'i yasaklansa da örneğin "mdmamolly" terimi aratıldığında, otomatik tamamlayıcı ile bu kelimeyle yine madde satan hesaplara ulaşılabiliyor. Aynı zaman kullanıcı bu profili takip ettiğinde benzer profillere de Instagram'ın önerilerinde maruz kalabiliyor.

Özellikle son 1-2 yıldır Instagram ürün satışı noktasında farklı bir yere doğru evriliyor. Bu ürünler arasında Topluluk Kurallarında "tıbbi olmayan veya farmasötik ilaçların satın alınmasını ve satılmasını" engelleyen maddeler olmasına rağmen uyuşturucu satan hesapların aktif olduğu görülüyor. Bunun yanı sıra Instagram'ın bu hesapların önüne geçmeyi istemediği yönünde söylemler de var.

Bu uygulama kapsamında Instagram'da gönderiyi bildirme bölümünden 50 gönderi için şikayette bulunuldu. 50 gönderiden 36 gönderi için Topluluk Kurallarının ihlal edilmediği bildirildi. Instagram aynı zamanda şöyle bir savunma yaptı: "Uyuşturucu satışını yasaklayarak sadece son çeyrekte 1,8 milyon içeriği sildik. Aynı zamanda algılama teknolojimiz ile bu tip gönderilerin %0,05'inin görüntülendiği tespit edildi. Bu da 10.000 içeriğin her biri için 5 görüntülemedir."

#instagram #sosyalmedya #instagood #instalike #socialmediaEtiketler :
sosyalmedya, instagram, socialmedia